Friss tanulmányt tett közzé az IQAir arról, hogy a világ mely részein a legtisztább és a legszennyezettebb a levegő – számol be a hírről a CNBC.
A friss jelentés szerint azok, akik a legtisztább levegőt szeretnék szívni a Földön, Új-Kaledóniába, a Virgin-szigetekre vagy Puerto Ricóba kell, hogy menjenek. A legrosszabb minőségű levegő pedig a közép- és dél-ázsiai városokban van.
A tanulmány összeállításához a cég 6475 városban vizsgálta a levegő minőségét a szerint, hogy abban milyen arányban fordulnak elő a 2,5 mikron vagy annál kisebb átmérőjű levegőrészecskék. Az ő adataik szerint a világ legtisztább levegőjével bíró városok a vizsgáltak között:
- Nouméa (Új-Kaledónia)
- Charlotte Amalie (Virgin-szigetek)
- San Juan (Puerto Rico)
- Canberra (Ausztrália)
- Saint George’s (Grenada)
A lakosságszámmal súlyozott top5 ország pedig, ahol a legkisebb a légszennyezettség, az alábbi:
- Virgin-szigetek
- Új-Kaledónia
- Puerto Rico
- Zöld-foki Köztársaság
- Saba
Azok a városok pedig, ahol a legrosszabb adatokat mérték, az alábbiak:
- Új-Delhi (India)
- Dakka (Banglades)
- N’Djamena (Csád)
- Dusanbe (Tádzsikisztán)
- Maszkat (Omán)
Országok szintjén pedig a legrosszabb levegőminőséggel rendelkezők:
- Banglades
- Csád
- Pakisztán
- Tádzsikisztán
- India
Az USA-n belül a legszennyezettebb levegőjű város Los Angeles, még úgyis, hogy egyébként a PM2,5-érték egy év alatt 6%-kal csökkent.
A cikk kitér arra is, hogy a WHO adatai szerint minden évben több mint 4 millió ember veszti életét a légszennyezés miatt. Ennek oka, hogy a 2,5 mikron vagy annál kisebb átmérőjű levegőrészecskék képesek bejutni a tüdőbe és a véráramba, ezzel a kardiovaszkuláris és légzőrendszert is károsítva. A WHO szerint stroke-ot, tüdőrákot és krónikus tüdőbetegséget is okozhatnak ezek a részecskék.
Tavaly a WHO csökkentette a levegőben lévő finom részecskék ajánlott szintjére vonatkozó útmutatásait, lényegében tehát szigorított az ajánlásán. 2021 előtt a szervezet azt mondta, hogy a levegőszennyezés elfogadható szintje 10 mikrogramm gáz-halmazállapotú szennyezőanyag volt a levegőben köbméterenként, vagyis 10 µg/m3. Most a WHO viszont 5 µg/m3-t ajánl.